Monday, May 31, 2010

Food Stamp Challenge

Katy over at The Non-Consumer Advocate is going to try to feed her family in June for the same amount of money she would get if she were on food stamps in Washington state.  It comes out to $101 per person.  Mrs. Roy is going to work on this with her.  Stay tuned for updates throughout the month.  I've got a feeling $202 is going to go pretty quickly.

If you want to try this out for yourself, just start on June 1 and do your best not to spend more than $101 per person on groceries.  You are allowed to use what you have on hand. 


  1. $202.00 - I have a lot of food on hand but go to Hillbilly House wife ... you can google it. She has a menu for $45.00 a week - for a family of four ... I think? Interesting ...

  2. It gives us a total of $600 and change for a month. Including paper products, dog food and "gimmies", that's about what I spend each month.